Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

 1. HalfGrown_IDIOT

  HalfGrown_IDIOT Член

  Член од:
  6 сеп 2010
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Конечно,после скоро еден месец мачење добив нов htc one v од вип оператор.Дај боже да му се погоди к'сметот на овај,што да речам.И ви благодарам на советите,ми помогнаа :)
   
 2. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Ај,со здравје да го служиш :)
   
 3. Untouchable007

  Untouchable007 Активен Член

  Член од:
  24 ное 2011
  Мислења:
  698
  Допаѓања:
  151
  Поени од трофеи:
  43
  Со среќа да го користиш.
   
 4. HalfGrown_IDIOT

  HalfGrown_IDIOT Член

  Член од:
  6 сеп 2010
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  фала на сите :)
   
 5. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Здраво на сите,имам проблем со Sony M4 aqua земен од ВИП, се гасеше сам, го пратив еднаш на сервис и му сменија матична, по 4 месеци ми се исклучи и не се пушти, пак на сервис и пак сменета матична.Го подигнав од сервис пред околу една недела и во последниве три дена телефонот се закочува кога ќе остварсм повик, не се рестартира треба со игличка да го исклучам и кога ќе го уклучам пак по некое време истото се повторува!

  Е сега сакам да прашам, телефонот ми е носен до сега два пати, утре ќе му биде трет пат, е сеа кога ми следува нов телефон, дали на овој пат или наредниот пат кога ќе се расипи?

  Очигледно му сменуваат некои стари матични,сервисирсни или некоја друга малверзација праат...
   
 6. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  мислам дека после третиот пат. т.е. четвртиот пат доколку установат дека за една иста работа го враќаш ќе треба скроз нов уред да ти дадат, ако неможат да најдат исто м4 аква - што не е до серијата, туку сите се такви ќе треба некако да те обештетат со уред во вредност на м4ката колку што била цената во времето кога си ја купил :)

  До сега вакво нешто немам слушнато во пракса, ама во теорија така треба да е.
   
 7. stefan_mkd

  stefan_mkd GSM master

  Член од:
  12 дек 2008
  Мислења:
  4.119
  Допаѓања:
  2.015
  Поени од трофеи:
  208
  После 3ти пат на сервис :) Ако нејкат, после разговор со пазарна инспекција, треба да посакаат
   
 8. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.280
  Допаѓања:
  705
  Поени од трофеи:
  113
  Аха. Пошто си го платил еден денар, може и да ти ги вратат парите. Моли куми да ти го средат или да ти дадат нов ист пошто у државава баш и нема кој да ти помогне.
   
 9. kikioo_pp

  kikioo_pp Член

  Член од:
  22 јун 2012
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Телефонот е платен 10.000 ден мислам на претплата М, во законот пишува или да дадат нов или парите, по желба моја, само ќе треба голема среќа да се расипи уште еднаш во рок од 2 ипол месеци...
   
 10. kirev

  kirev Познат Член

  Член од:
  14 јул 2010
  Мислења:
  1.280
  Допаѓања:
  705
  Поени од трофеи:
  113
  Ако мислиш на стоењето во сервис - ако стои повеќе од 30 дена следува нив или пари. Околу цената - колку ТОЧНО пари се префрлени на нивна сметка за овој телефон (види на фискалната или на фактурата)?
   

Сподели преку: