Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Оди во ВИП и барај си нов телефон. Не верувам да ти прават проблем.
   
 2. Palek

  Palek Old man

  Член од:
  8 сеп 2008
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  459
  Поени од трофеи:
  113
  Не би требало да ти прават проблем,но...ако дојде до тоа носиси го законот за заштита на потрошувачи и културно со него ќе им го презентираш членот 50,споменувајки ја и пазарната инспекција и мислам дека нема да имаш никаков проблем.И еден совет,немој да го оставаш телефонот таму ако ти речат да дојдеш утре по нов...замена глава за глава во ист момент....И да биди малку подрзок.;)
   
 3. GoRRaN

  GoRRaN Allmighty модератор

  Член од:
  24 окт 2008
  Мислења:
  4.751
  Допаѓања:
  2.066
  Поени од трофеи:
  208
  е како може во конретниов случај „Производот да не е користен“
   
 4. Palek

  Palek Old man

  Член од:
  8 сеп 2008
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  459
  Поени од трофеи:
  113
  Па затоа понатаму ги пишува и останатите работи,а тоа "производот да не е користен" се однесува на тоа ако во меѓувреме носејќи го дома се предомислиш...најверојатно :)
  --- надополнето: May 23, 2012 1:11 PM ---
  А уште подобро да се повика на член 43...сега го видов и ќе нема утка
   
 5. trickster

  trickster Активен Член

  Член од:
  4 јун 2008
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Според член 43 може ама и не е пожелно затоа што тука не е дефиниран степенот на минимален недпстаток...

  Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
   
 6. Palek

  Palek Old man

  Член од:
  8 сеп 2008
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  459
  Поени од трофеи:
  113
  Епа ако некој смета дека неработењето на еден од основните елементи на еден денешен телефон(мемориска картичка) е минимален недостаток, тогаш тој дефинитивно е или се прави малоумен и време му е да се запознае со нашите инспекциски органи па на нив нека им објасни штое е минимален недостаток.
   
 7. HalfGrown_IDIOT

  HalfGrown_IDIOT Член

  Член од:
  6 сеп 2010
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  фала на сите за советите,се надевам дека се ќе биде во најдобар ред...
   
 8. Alumen :)

  Alumen :) Активен Член

  Член од:
  8 апр 2012
  Мислења:
  459
  Допаѓања:
  116
  Поени од трофеи:
  43
  Телефон:
  Huawei Ascend P7
  РОМ/Верзија:
  4.4.2/EMUI 3.0
  Па пиши, шо напрај :D
  Поздрав
   
 9. trickster

  trickster Активен Член

  Член од:
  4 јун 2008
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Палек ако ти кажам дека минорен дефект се сметаше зазнат проксимити сензор кој после секое зборење го гасеше екранот и за враќање во нормала мора да вадиш батерија и да си го уклучиш тел, и на крај после толку инаетење целата стуација си доби некаква спогодбена судска разврска...тоа е додека им дозволуваме ќе не рендаат со некакви фиктивни клаузули...

  Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
   
 10. Palek

  Palek Old man

  Член од:
  8 сеп 2008
  Мислења:
  1.049
  Допаѓања:
  459
  Поени од трофеи:
  113
  Да,се сложувам со тебе за тие фиктивни клаузули со кој не рендаат како сакаат ама сето тоа се должи на нашето незнаење и нашиот пасивен однос.Пред окулу 4 години земав нокиа е71 од еден наш оператор и се си беше супер се додека не сватив дека тел.неможе да се врзе на 3г мрежата.Нормално веднаш рекламирав,сакам ако пишува дека тел.работи на 3г мрежа сакам и да ми работи.И тогаш пробаа да ме заматкаат дека тоа било мал проблем,дека наскоро ќе ја пуштеле и таа фрекфенција(работел на други фреквенции)...итн.Но, јас си останав на моето.Сакав целосно функционален тел.,им замафтав со законот,им се заканив со инспекција дури се заканив дека ќе им барам и отштета која со закон и ми следи и да видиш како веднаш со еден телефонски повик тој минорен проблем се претвори во извинување и понуда на промена на тел.со истиот или било кој друг до истата ценовна вредност.


  Sent from my HTC Hero using Tapatalk 2
   

Сподели преку: