Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

1. HalfGrown_IDIOT

HalfGrown_IDIOT Член

Член од:
    6 сеп 2010
    Мислења:
    49
    Допаѓања:
    2
    Поени од трофеи:
    8
    Купив Htc One V од Вип и кога сакав да ставам мемориска картичка не ја читаше.Пробав со различни мемориски,ама не ми успеа.Читав,се консултирав по форуми,дури контактирав и HTC техничари,накрај испадна да го вратам телефонот во Вип со се што добив со него и го пратија на сервис.

Дали некој имал слично искуство да сподели?!
    Знам дека ќе пробаат да го поправат ама зошто да го поправаат кога јас платив за нов телефон!
    Ајде,пишете кој имал слично искуство...

2. Kapistec

Kapistec Искусен член

Член од:
    9 авг 2011
    Мислења:
    1.524
    Допаѓања:
    1.027
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    Galaxy 10 white
    Треба да видиш во закон за потрошувачи а и прашај во ВИП. Би требало во рок од 7 или 15 дена (не знам точно) ако го вратиш да ти дадат нов. Едино читајќи и консултирајки се да не си го пробил рокот.Ако си го пробил рокот онда мора у сервис. Ваљда некој ќе пише од лично искуство со ВИП. Позз

3. Torte Mobile

Torte Mobile Супер Модератор

Член од:
    5 фев 2008
    Мислења:
    9.866
    Допаѓања:
    3.842
    Поени од трофеи:
    258
    Телефон:
    Samsung NOTE 8
    Колку време помина ?

и дали е пробувано да се декодира телефонот ?

4. stavrov

stavrov Активен Член

Член од:
    19 окт 2009
    Мислења:
    444
    Допаѓања:
    60
    Поени од трофеи:
    28
    Рокот е 24 часа од купувањето.

5. Kapistec

Kapistec Искусен член

Член од:
    9 авг 2011
    Мислења:
    1.524
    Допаѓања:
    1.027
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    Galaxy 10 white
    Тоа е од ВИП (негде написмено) или твое мислење

6. darentie

darentie Искусен член

Член од:
    15 дек 2009
    Мислења:
    1.643
    Допаѓања:
    1.179
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    iPhone 6
    Еве повели ЗАКОН ЗА ПОТРОШУВАЧИ Испринтај го ова оди таму слободно и барај си го тоа што ти следува.Мене ми се случи да ми продадат два расипани лаптопи па со овој лист морав да се докажувам за да ми ги сменат.На крај ми ги вратија парите.

7. trickster

trickster Активен Член

Член од:
    4 јун 2008
    Мислења:
    162
    Допаѓања:
    36
    Поени од трофеи:
    28
    Во законот за потрошувачи е регулирано дека од купувањето на производот во рок од 15 дена можеш да го вратиш и замениш со нов. Интерниот договор на Вип нема наведено ништо околу ова, а во еден пасус е наведено дека се што не е регулирано со овој договор се регулира соодветно законите во РМ т.е законот за електронска комуникација и закон за потрошувачи така да ова ти оди во прилог. Исто така да не се нервираш без разлика на гаранцијата ако ти пишува 25 дена законски може да ги задржат до 30. Ако нешто од ова ти е прекршено прва опција ти е дирекција на вип директно да отидеш ( пошо нели се тешки шупаци и нема можност да се јавиш) таму да ги отераш у курац , второ ти е писмен приговор во продажен салон и истиот ден до аек јави се дека си поднел приговор за тоа и тоа и на крај ако ти пукне филм ( како на мене ) спреми си 100 евра и до кај адвокат ем оштета ем телефон ама и замарање. Ако оставиш на сервис еве да ти ја кажам однапред дијагнозата пронајдена е течност во телефонот и сменето е тоа и тоа и кога ке ти го вратат најчесто имаш некакво си оштетување дали гребнатинка мртов пиксел итн итн . Со среќа

На Filip и Jane им се допаѓа ова.
  8. HalfGrown_IDIOT

HalfGrown_IDIOT Член

Член од:
    6 сеп 2010
    Мислења:
    49
    Допаѓања:
    2
    Поени од трофеи:
    8
    Телефонот не е декодиран,ниту пак е чепнат,нов 3-4 дена и го вратив...

На Filip му/ѝ се допаѓа ова.
  9. stavrov

stavrov Активен Член

Член од:
    19 окт 2009
    Мислења:
    444
    Допаѓања:
    60
    Поени од трофеи:
    28
    Имам носено телефон на сервис 12 часа по купувањето, ова беше во Handy VIP, ми рекоа дека до 24 часа доколку имаат телефон на лагер го заменуваат со нов.

10. Kapistec

Kapistec Искусен член

Член од:
    9 авг 2011
    Мислења:
    1.524
    Допаѓања:
    1.027
    Поени од трофеи:
    178
    Телефон:
    Galaxy 10 white
    И сега барај нов-имаш на странава инструкции. Не чекај
    --- надополнето: May 23, 2012 11:52 AM ---
    Тоа им се финти-ако пројде пројде. По таа логика може само расипани-дефектни телефони да продаваат како нови и никому ништо. Запрети им со пазарна и со АЕК и ќе легнат на брашно.

На krale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: