Гаранција на мобилен телефон-искуства во врска со неа

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и таблети' започната од HalfGrown_IDIOT, 23 мај 2012.

 1. HalfGrown_IDIOT

  HalfGrown_IDIOT Член

  Член од:
  6 сеп 2010
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Купив Htc One V од Вип и кога сакав да ставам мемориска картичка не ја читаше.Пробав со различни мемориски,ама не ми успеа.Читав,се консултирав по форуми,дури контактирав и HTC техничари,накрај испадна да го вратам телефонот во Вип со се што добив со него и го пратија на сервис.

  Дали некој имал слично искуство да сподели?!
  Знам дека ќе пробаат да го поправат ама зошто да го поправаат кога јас платив за нов телефон!
  Ајде,пишете кој имал слично искуство...
   
 2. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy 10 white
  Треба да видиш во закон за потрошувачи а и прашај во ВИП. Би требало во рок од 7 или 15 дена (не знам точно) ако го вратиш да ти дадат нов. Едино читајќи и консултирајки се да не си го пробил рокот.Ако си го пробил рокот онда мора у сервис. Ваљда некој ќе пише од лично искуство со ВИП. Позз
   
 3. Torte Mobile

  Torte Mobile Супер Модератор

  Член од:
  5 фев 2008
  Мислења:
  9.866
  Допаѓања:
  3.843
  Поени од трофеи:
  258
  Телефон:
  Samsung NOTE 8
  Колку време помина ?

  и дали е пробувано да се декодира телефонот ?
   
 4. stavrov

  stavrov Активен Член

  Член од:
  19 окт 2009
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  60
  Поени од трофеи:
  28
  Рокот е 24 часа од купувањето.
   
 5. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy 10 white
  Тоа е од ВИП (негде написмено) или твое мислење
   
 6. darentie

  darentie Искусен член

  Член од:
  15 дек 2009
  Мислења:
  1.643
  Допаѓања:
  1.179
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  iPhone 6
  Еве повели ЗАКОН ЗА ПОТРОШУВАЧИ Испринтај го ова оди таму слободно и барај си го тоа што ти следува.Мене ми се случи да ми продадат два расипани лаптопи па со овој лист морав да се докажувам за да ми ги сменат.На крај ми ги вратија парите.
   
 7. trickster

  trickster Активен Член

  Член од:
  4 јун 2008
  Мислења:
  162
  Допаѓања:
  36
  Поени од трофеи:
  28
  Во законот за потрошувачи е регулирано дека од купувањето на производот во рок од 15 дена можеш да го вратиш и замениш со нов. Интерниот договор на Вип нема наведено ништо околу ова, а во еден пасус е наведено дека се што не е регулирано со овој договор се регулира соодветно законите во РМ т.е законот за електронска комуникација и закон за потрошувачи така да ова ти оди во прилог. Исто така да не се нервираш без разлика на гаранцијата ако ти пишува 25 дена законски може да ги задржат до 30. Ако нешто од ова ти е прекршено прва опција ти е дирекција на вип директно да отидеш ( пошо нели се тешки шупаци и нема можност да се јавиш) таму да ги отераш у курац , второ ти е писмен приговор во продажен салон и истиот ден до аек јави се дека си поднел приговор за тоа и тоа и на крај ако ти пукне филм ( како на мене ) спреми си 100 евра и до кај адвокат ем оштета ем телефон ама и замарање. Ако оставиш на сервис еве да ти ја кажам однапред дијагнозата пронајдена е течност во телефонот и сменето е тоа и тоа и кога ке ти го вратат најчесто имаш некакво си оштетување дали гребнатинка мртов пиксел итн итн . Со среќа
   
  На Filip и Jane им се допаѓа ова.
 8. HalfGrown_IDIOT

  HalfGrown_IDIOT Член

  Член од:
  6 сеп 2010
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  2
  Поени од трофеи:
  8
  Телефонот не е декодиран,ниту пак е чепнат,нов 3-4 дена и го вратив...
   
  На Filip му/ѝ се допаѓа ова.
 9. stavrov

  stavrov Активен Член

  Член од:
  19 окт 2009
  Мислења:
  444
  Допаѓања:
  60
  Поени од трофеи:
  28
  Имам носено телефон на сервис 12 часа по купувањето, ова беше во Handy VIP, ми рекоа дека до 24 часа доколку имаат телефон на лагер го заменуваат со нов.
   
 10. Kapistec

  Kapistec Искусен член

  Член од:
  9 авг 2011
  Мислења:
  1.524
  Допаѓања:
  1.027
  Поени од трофеи:
  178
  Телефон:
  Galaxy 10 white
  И сега барај нов-имаш на странава инструкции. Не чекај
  --- надополнето: May 23, 2012 11:52 AM ---
  Тоа им се финти-ако пројде пројде. По таа логика може само расипани-дефектни телефони да продаваат како нови и никому ништо. Запрети им со пазарна и со АЕК и ќе легнат на брашно.
   
  На krale му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: