Брзина на Мобилниот Интернет кај Македонските Оператори(speedtest на Vip,One T-Mobile)

Дискусија во форумот 'Интернет и мрежи' започната од Gajche, 8 ное 2013.

 1. marchesk

  marchesk Познат Член

  Член од:
  17 сеп 2011
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  281
  Поени од трофеи:
  63
  Мерено пред некој ден, локација - Скопски Саем.

  [​IMG]
   
  На goran и gug1 им се допаѓа ова.
 2. Misteriozen

  Misteriozen Член

  Член од:
  24 фев 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  8
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 2
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.2 xiaomi.eu
  Нема ЛТЕ брзини за поранешни претплатници на ОНЕ, им ја ограничија брзината. Има 4G сигнал но брзината им е карактеристична за HSDPA немаат ни HSPA+ брзина.
   

  Прикачени податотеки:

 3. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.872
  Допаѓања:
  2.411
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Хах, штета. Ваљда си сакаат бизнис на префрлање на вип тарифи.
   
 4. goran

  goran GSM Sensei

  Член од:
  3 мај 2008
  Мислења:
  2.132
  Допаѓања:
  1.608
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  OnePlus 5T
  РОМ/Верзија:
  Android O
  Дали некој знае дали можи да се мигрира број од телеком на поспејд на lycamobile во припејд?

  Sent from my LG-H815 using Tapatalk
   
 5. dejanmanasiev

  dejanmanasiev Познат Член

  Член од:
  28 јун 2011
  Мислења:
  446
  Допаѓања:
  263
  Поени од трофеи:
  63
  Телефон:
  Redmi Note 3 Pro
  Може, само треба да ти е изминат договорот, да не плаќаш казни ...
   
  На goran му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ratkoratko8

  ratkoratko8 Нов член

  Член од:
  26 мај 2017
  Мислења:
  5
  Допаѓања:
  1
  Поени од трофеи:
  3
  [​IMG]

  Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
   
 7. tspp01

  tspp01 Нов член

  Член од:
  5 фев 2016
  Мислења:
  19
  Допаѓања:
  11
  Поени од трофеи:
  3
  moze eve i edno 3g+ speedtest od Lycamobile
   

  Прикачени податотеки:

  На Dzepar и goran им се допаѓа ова.
 8. nethervor

  nethervor Нов член

  Член од:
  2 јан 2012
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  15
  Поени од трофеи:
  3
  [​IMG]
   
  На Misteriozen и Dzepar им се допаѓа ова.
 9. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  768
  Допаѓања:
  868
  Поени од трофеи:
  158
  Не ми е јaснo лaјкa мoбиле јa кoристи мрежaтa нa вип и имa пoбрз интернет oд вип.
   
  На DigitalDreamer му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Misteriozen

  Misteriozen Член

  Член од:
  24 фев 2010
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  8
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 2
  РОМ/Верзија:
  MIUI 8.2 xiaomi.eu
  Лајкамобајл ја користи фрекфенцијата од ONE (сега Вип) интернетот т.е брзината им е малце е побрза од таа на Вип за 30%. Но што дека е малце побрза конекцијата кога имаат потешкотии со одржувањето на мрежата. Јас пробав но не сум воодушевен од Лајкамобајл. Често пати во show carrier name гледам ми се појавува ОNE што само по себе тоа не е проблем, но еве на пример јас тестирав и го воочив следново; некаде одприлика 4 сати на иста локација при активна конекција Н или Н+ од Lycamobile се префрла на ONE Н (или Н+) стои така има конекција во ред е се некаде еден сат до два зависит и после тоа знае да ти се исклучи од мрежа целосно и да не си достапен. Е после тоа може сама мрежата да се врати или во краен случај приморан си да го рестартираш телефонот па да биде се во нормала. Исто така ако често ја менувам местоположбата од едно место во друго знае да има конфузија со мрежата и тоа секогаш само при активна конекција. Денес пробав кога се префрли od Lycamobile H на ОNE H, ја исклучив конекцијата и после повторно ја уклучив интернет конекцијата и конекција немаше, после тоа отидов во рачно бирање мрежи, ја одбрав Lycamobile се регистрира на неа, ја уклучив интернет конекцијата но пак конекција немаше, па морав да го рестартирам телефонов па да дојде интернет конекцијата. Автоматски во многу ретки случаи ја регистрира мрежата. Да не одам уште подалеку со пишување а гледам подоста напишав со еден збор не ми допаѓа воопшто. Препорачувам со Лајкамобајл прво пробајте неколку дена, купете нивна СИМ картичка ако ги немате овие проблеми што ги имав јас во ред е користете нивни услуги, доколку ги имате истите проблеми не залетувајте со префрлање на број кај нив и сл.
   
  На kirev, Dzepar и Ilija им се допаѓа ова.

Сподели преку: