Блекбери изгуби уште 4.4 милијарди долари

Дискусија во форумот 'BlackBerry' започната од krale, 22 дек 2013.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Во последниот квартал Блекбери изгуби уште 4.4 милијарди долари, со што 2013та стана најмизерната година за Канадскиот производител на паметни телефони, кој некогаш беше симбол на бизнис статус.

  Само во последниот квартал продажбата опадна за 56%.

  Сепак, од канадскиот производител ги откажаа плановите за продажба на компанијата и се надеваат дека ќе успеат да направат пресврт, фокусирајќи се на бизнис заедницата, поточно на prosumers (професионални корисници на паметни телефони). За оваа цел ги намалија плановите од 6 различни уреди на 4, и склучија стратешки договор со Foxconn за производство.
   
  На Gajche му/ѝ се допаѓа ова.
 2. RagingDemon

  RagingDemon 20h SOT

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  4.050
  Допаѓања:
  4.316
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Nexus Master Race
  РОМ/Верзија:
  OP5, Android Pie
  Отпеана песна се блекбери одамна
   
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Блекбери го пропушти возот - требаше да го имитира ајфонот многу порано.
   
 4. Effendi

  Effendi Искусен член

  Член од:
  23 дек 2010
  Мислења:
  746
  Допаѓања:
  848
  Поени од трофеи:
  158
  Jaс сеуште стојам на зборот дека блекбери го здогледаа светот од премногу висока нога. На пример,зошто еден самсунг со крајно кичерајски телефони знае да биди попознат и попродавани производи да има? Затоа што има направено телефон за луѓе од секаков тип; од новороденчиња до старци со едната нога вгроб.Блекбери меил та блекбери маил,како да го откриле тие емаилот е па не пали тоа кај народот, се знае што бара пикселчињ,тачови фенси камери...

  Криво ми е за овој бренд на телефони,го користам и можам да кажам дека хардверски се доста добри телефони,одличен дизајн,одлична мрежа држат,само оперативниот систем бе...спреман за смартфон ама стварно како ограбена продавница е:) А сега дека ќе се фокусираат на “бизнис заедницата“ е баш ќе распродаат милиони парчиња не ќе можат да постигнат со производство. Ќе испаднат ни чуена ни позната компанија која ќе работи за одредена маса на луѓе.
   

Сподели преку: