ИНФО Бенчмарк резултати: Galaxy Note 9 сеуште неможе да го победи iPhone X

Дискусија во форумот 'Samsung Note FE Series' започната од Alfa Mobil Team, 13 авг 2018.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Не беше потребно многу време од претставувањето за Note 9 да биде спореден со неговата најголема конкуренција во бенчмаркинг тестирањата..

  [​IMG]

  Станува збор Note 9 верзијата со 6GB RAM и Snapdragon 845. Еве ги резултатите:

  Телефон Geekbench 4 Multicore резултат
  iPhone X 10,357
  OnePlus 6 9,088

  Galaxy Note 9
  8,876
  LG G7 ThinQ 8,566
  Galaxy S9+ 8,295
  Galaxy Note 8 6,564
  Pixel 2 XL 6,282

  Со резултат од 8,876, Note 9 постигна значително помал резултат од друг уред со цена од 1000 долари - iPhone X и го зафати третото место, веднаш по драстично поевтиниот OnePlus 6. Но, подобрувањето спрема неговиот претходник Note 8, е истотака големо - повеќе од 35%.

  Телефон 3D Mark Slingshot Extreme 3.1 резултат
  OnePlus 6 5,124
  iPhone X 4,994
  Galaxy Note 9 4,639
  Galaxy S9+ 4,634
  LG G7 ThinQ 4,201
  Galaxy Note 8 3,710
  Pixel 2 XL 3,679

  Прочитајте повеќе на GSM.mk
   
 2. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.897
  Допаѓања:
  2.455
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Најс. Ме интересира дали има некакви резулати од ASUS ROG Phone, Razer Phone и некои такви слични уреди шо се наменети првенствено за да растураат хардверски.
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Ејпл не растура затоа што има помоќен хардвер, туку подобра координација помеѓу софтверот и хардверот :)
   
 4. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.897
  Допаѓања:
  2.455
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  Овојпат си е ради хардверот, да не се лажеме. :)
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy Член

  Член од:
  9 авг 2018
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  25
  Поени од трофеи:
  18
  Телефон:
  Samsung Galaxy J7(6)
  РОМ/Верзија:
  Android 7.0 Nougat
  Ајфонот фактички можда и да не е најбрзиот.
  Се прашувате зошто...
  Епа,пошто на Geekbench кај ајфоните се користи Vulkan графика за тестирање,а кај Андроид се користи OpenGL.
  На видеото подоле,Sal кажа дека Note 9 во одредени сегменти е и подобар од ајфонот.
  Еве погледнете:
   
  На Alfa Mobil Team му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.897
  Допаѓања:
  2.455
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^iOS нема подршка за Vulkan, имаат Metal, шо си е нивно, бидејќи OpenGL им е deprecated од пред неколку верзии.
  Инаку се сложувам дека не е фер споредбата.
   
 7. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.483
  Допаѓања:
  2.985
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  Факт е дека, ко да споредувате Бензинец со Дизелаш во моментот каде дизелашот има и повеќе кубикажа и коњажа :D ама сепак го папа, да така никој не им е крив на Самсунг што "туриваат" секакви глупости.
   
 8. DigitalDreamer

  DigitalDreamer GSM master

  Член од:
  20 фев 2009
  Мислења:
  2.897
  Допаѓања:
  2.455
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xperia X
  РОМ/Верзија:
  7.0
  ^ама тука не е вината во Самсунг. Тука проблем е самата предност што ја има отвореноста на оперативниот. Како шо пишав претходно, Apple го забранија OpenGL, а Google само додадоа подршка за Vulkan, а уште им стои подршката за OpenGL.
  Претпоставувам дека се плашат дека ќе им се деси Microsoft ако форсираат да го исклучат OpenGL, каде што овие пак форсирајќи Metro апликации, изгубија доста девелопери.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: