Банкрот на 94г стариот електронски гигант?

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од krale, 10 фев 2015.

1. krale

krale GSM master

Член од:
    6 мар 2011
    Мислења:
    15.088
    Допаѓања:
    9.166
    Поени од трофеи:
    358
    Еден од најпознатите синџири на електронска опрема во светот, RadioShack се наоѓа пред банкрот и најави затворање на преку 1700 свои продавници.

Големиот ланец за електронска опрема кој е местото кој ги популаризираше заменските батерии, касетофоните, вокмените, па потоа мобилните телефони и други популарни гаџети на денешницата, веќе не може да се носи со интернет шопинг манијата и ги чувствува силните последици од се послабото купување во физички продавници во САД.

Еве ја мапата на продавниците што ќе се затвораат.

Screen Shot 2015-02-10 at 00.53.33.png

Добри вести за тие што се во САД - во сите овие продавници буклвано СЕ е на 50% попуст :)

На the_maker, Gajche и Alfa Mobil Team им се допаѓа ова.
  2. Gajche

Gajche GSM master

Член од:
    26 јун 2011
    Мислења:
    8.187
    Допаѓања:
    8.316
    Поени од трофеи:
    258
    Значи интернет "продавнициве" за резервни делови,кондензатори,отпорници,пасти и разни тракатанци утепаа све живо-диво.

Чим бренд како RadioShack "падна",све е јасно.

Sent from my MX4 using Tapatalk

3. krale

krale GSM master

Член од:
    6 мар 2011
    Мислења:
    15.088
    Допаѓања:
    9.166
    Поени од трофеи:
    358
    Искрено последниот пат кога бев, поготово електронските продавници се за жалење - BestBuy, RadioShack... Бидејќи таму се купува техничка роба - купувачите се корисници на техничка роба и полесно се одлучуваат да нарачаат онлајн. Но и сите други молови и стоковни куќи се под сличен притисок, и се помалце луѓе има во „стварните“ продавници.

Се разбира ова многу помага и американскиот модел на онлајн шопинг, кајшто се можеш да вратиш назад - нормално бесплатно. Едно другарче си нарачува она си клика и си нарачува облека, кошули три големини, и дома пробува и која му е точна ја задржува другите 2 ги враќа :)

Амазон дрма.

На Bumblebee и zokimk им се допаѓа ова.
  4. SaleSk

SaleSk Познат Член

Член од:
    16 јан 2010
    Мислења:
    582
    Допаѓања:
    406
    Поени од трофеи:
    63
    Toa се вика моронизам.
    Нема социјален живот, нема гледање у очи итн итн.
    ПОчнуваме да се претвараме у дебили.

На naumdb, Pane-G, Bumblebee и уште 3 други им се допаѓа ова.
  5. krale

krale GSM master

Член од:
    6 мар 2011
    Мислења:
    15.088
    Допаѓања:
    9.166
    Поени од трофеи:
    358
    Дедо ми имаше куќа близу до скопската чаршија и се сеќавам кога одеше нешто да пазари, секогаш ми велеше како дете, дека најважното кога купуваш е да го гледаш човекот - не робата, ниту цената. По некоја негова логика ако човекот е со интегритет (пошто се знаеа луѓето тогаш) и чесен човек, робата и цената ќе си дојдат на свое место.

Сега денес - ич не го гледам човекот, отворам 4 очи за робата, а за цената па да не праиме муабет :)

На Pane-G, Bumblebee, OLI-HAUG и уште 5 други им се допаѓа ова.
  6. vonuzu

vonuzu Модератор

Член од:
    18 окт 2009
    Мислења:
    4.402
    Допаѓања:
    2.077
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    Xiaomi Redmi Note 3
    РОМ/Верзија:
    MIUI8 by xiaomi.eu
    Ова е стварно добар муабет.
    (ти на дедоти ке си)

Sent from my Note II using Tapatalk

На Bumblebee и krale им се допаѓа ова.
  7. Pane-G

Pane-G GSM master

Член од:
    23 јул 2009
    Мислења:
    3.753
    Допаѓања:
    1.332
    Поени од трофеи:
    208
    Телефон:
    iPhone 5s
    Значи време е да стекнам познавања за онлајн шопинг инаку времето ќе ме згази LoL
    Сепак на традиционален начин за купување за мене е поважен во случај ако има фалична роба и ќе знам на кого да му мавам по главата ^_^

Сподели преку: