Банкрот на 94г стариот електронски гигант?

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од krale, 10 фев 2015.

 1. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Еден од најпознатите синџири на електронска опрема во светот, RadioShack се наоѓа пред банкрот и најави затворање на преку 1700 свои продавници.

  Големиот ланец за електронска опрема кој е местото кој ги популаризираше заменските батерии, касетофоните, вокмените, па потоа мобилните телефони и други популарни гаџети на денешницата, веќе не може да се носи со интернет шопинг манијата и ги чувствува силните последици од се послабото купување во физички продавници во САД.

  Еве ја мапата на продавниците што ќе се затвораат.

  Screen Shot 2015-02-10 at 00.53.33.png

  Добри вести за тие што се во САД - во сите овие продавници буклвано СЕ е на 50% попуст :)
   
  На the_maker, Gajche и Alfa Mobil Team им се допаѓа ова.
 2. Gajche

  Gajche GSM master

  Член од:
  26 јун 2011
  Мислења:
  7.980
  Допаѓања:
  8.116
  Поени од трофеи:
  258
  Значи интернет "продавнициве" за резервни делови,кондензатори,отпорници,пасти и разни тракатанци утепаа све живо-диво.

  Чим бренд како RadioShack "падна",све е јасно.


  Sent from my MX4 using Tapatalk
   
 3. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Искрено последниот пат кога бев, поготово електронските продавници се за жалење - BestBuy, RadioShack... Бидејќи таму се купува техничка роба - купувачите се корисници на техничка роба и полесно се одлучуваат да нарачаат онлајн. Но и сите други молови и стоковни куќи се под сличен притисок, и се помалце луѓе има во „стварните“ продавници.

  Се разбира ова многу помага и американскиот модел на онлајн шопинг, кајшто се можеш да вратиш назад - нормално бесплатно. Едно другарче си нарачува она си клика и си нарачува облека, кошули три големини, и дома пробува и која му е точна ја задржува другите 2 ги враќа :)

  Амазон дрма.
   
  На Bumblebee и zokimk им се допаѓа ова.
 4. SaleSk

  SaleSk Познат Член

  Член од:
  16 јан 2010
  Мислења:
  579
  Допаѓања:
  405
  Поени од трофеи:
  63
  Toa се вика моронизам.
  Нема социјален живот, нема гледање у очи итн итн.
  ПОчнуваме да се претвараме у дебили.
   
  На naumdb, Pane-G, Bumblebee и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. krale

  krale GSM master

  Член од:
  6 мар 2011
  Мислења:
  15.059
  Допаѓања:
  9.142
  Поени од трофеи:
  358
  Дедо ми имаше куќа близу до скопската чаршија и се сеќавам кога одеше нешто да пазари, секогаш ми велеше како дете, дека најважното кога купуваш е да го гледаш човекот - не робата, ниту цената. По некоја негова логика ако човекот е со интегритет (пошто се знаеа луѓето тогаш) и чесен човек, робата и цената ќе си дојдат на свое место.

  Сега денес - ич не го гледам човекот, отворам 4 очи за робата, а за цената па да не праиме муабет :)
   
  На Pane-G, Bumblebee, OLI-HAUG и уште 5 други им се допаѓа ова.
 6. vonuzu

  vonuzu Модератор

  Член од:
  18 окт 2009
  Мислења:
  4.312
  Допаѓања:
  2.025
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  Xiaomi Redmi Note 3
  РОМ/Верзија:
  MIUI8 by xiaomi.eu
  Ова е стварно добар муабет.
  (ти на дедоти ке си)

  Sent from my Note II using Tapatalk
   
  На Bumblebee и krale им се допаѓа ова.
 7. Pane-G

  Pane-G GSM master

  Член од:
  23 јул 2009
  Мислења:
  3.676
  Допаѓања:
  1.319
  Поени од трофеи:
  208
  Телефон:
  iPhone 5s
  Значи време е да стекнам познавања за онлајн шопинг инаку времето ќе ме згази LoL
  Сепак на традиционален начин за купување за мене е поважен во случај ако има фалична роба и ќе знам на кого да му мавам по главата ^_^
   

Сподели преку: