Активирање на support.gsmmkd.com (старо)

Дискусија во форумот 'GSM Macedonia' започната од Alfa Mobil Team, 8 апр 2008.

 1. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  знам дека е малце прерано затоа што нема ни 500мб фајлови во супортов, но сепак да отворам тема.

  моментално можете да се логирате со:
  user: demo
  pass: demo

  и да симињате и гледате директории и фајлови што ќе ги прикачувам во теков на следните неколку месеци, во супортов за почеток во првите неколку месеци ќе можете да најдете само firmware фајлови за сите познати брендови на мобилни телефони и сите атрактивни и активни модели на мобилни телефони.

  понатака ќе ги категоризираме бесплатните јузери со пауер јузерите и платените јузери кој до каде би имал пристап.

  :D

  пријатно сурфање.

  http://support.gsmmkd.com/
   
 2. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  После ќе биде ограничен секој јузер (нормално нема сите јузери да имаат пристап до фајловите:)), така да ограничувањето ќе биде или по дозволени мегабајти дневно или месечно... или по број на симнати фајлови... ќе го смислиме и тоа, а се разбира ќе има и можност да си плати кој сака да добие јузер без да ги исполнува подоцна наведените услови:)
   
 3. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  јас уште пред да регнеме форум имав смислено се во врска со супортов, т.е. првобитната цел за сервер кога купувавме ми беше да има огромен простор на дата базата како што сега ни е 1700гб со 17 терабајти трансфер месечно.

  понатака во оваа тема ќе ги пишам и условите и бесплатните јузери и сите дрн, дрн јариња.

  сега за сега се е бесплатно и неограничено за симињање со јузерот demo, се разбира бесплатно и неограничено е затоа што и не е многу потребно, повеќето од firmware фајловите се наоѓаат и на форумов и на други форумчиња, но кога ќе дојдат некои интересни работи како кракуван пи кеј, солуции за декодирање на dct4+ без симињање на верзии - тоа ќе се плаќа.
   
 4. mr.wicket

  mr.wicket XpressMusic

  Член од:
  12 мар 2008
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Pronajdete skripta nulirana ili sherver i postavete ja na support. Ste videle garant po drugite forumi, ke bide mnogu po dobro. Bashka moze istoto da go postignete so limitiranje na juzerite nemora da deluva kako direkten pristam pa public_html.

  Moj sovet e da se obidete mlace po seriozno da deluva se ova.. postoi mn ubav profit i zanimacija vo samiov forum.. i portal (neli planirate) :)
   
 5. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Премногу предлози, премногу идеи за да направиме нешто најмасовно, најполно со информации и секаков софтвер, најинформативно, место каде што ќе има да се побара секаква помош и во секое време да се добие одговор од професионалци, да може од дома без да сешета низ мобилариве да се дознаат цени за телефони, сервис, дополнителна опрема, па да се направи споредба кој е најефтин, па така и време и пари ќе се заштедат.... Едноставно премногу планови, само прашање е времето кога се тоа ќе се реализира.

  За лимит на support-от дефинитивно одамна го имаме обмислено тоа. Сега уште не се користи па да е наместено како што треба. Веројатно лимитот ќе биде и по број на симнати фајлови, и по број на симнати мегабајти. Правилата дополнително ќе се оформат.
  Нормално има повеќе групи на јузери на форумов, па према тоа тие што придонеле за форумот, нормално ќе имаат поголем простап до такви фајлови кои ако знаат паметно да ги искористат ќе почне и заработка да им носи тоа:D, има јузери што нејкат ништо да пишуваат него сакаат само да симињаат. За тие јузери исто така има решение, ќе уплатат одредена сума на ххххххх сметка и ќе добијат и они одреден пристап:D.

  Него не те сфатив за скриптата? На каква скрипта мислиш?
   
 6. mr.wicket

  mr.wicket XpressMusic

  Член од:
  12 мар 2008
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  0
  Поени од трофеи:
  6
  Poso gledam me znaesh od Kajgana. (ne reklamiram portali forumi cuda) Nego mubaetov mi beshe dali ti teknuva na srkaj.kajgana.com?? Se znam lichno so eden od chlenovite sto ja drzeshe taa skripta na negov server. Znachi site moznosti sto gi nudi FTP serverot (ako vsushnost toa sakate da napravite a taka mi deluva) mozete preku skriptata. Ne sum siguren dali ke uspeam ama ke se potrudam da ja najdam i ke ja ostavam ili kaj tebe ili kaj Boshko po PP so download link. Pa razgledajte ja i ke imate pretstava shto tochno pishuvam sega.

  Na kratko:
  Ima ubava moznost da se napravi kako podkategorii, dobivash preglednost i prekrasen dizajn (neli vo sklop na forumot i portalot shto ke bide vo idnina) ima moznost za davanje premisii na odredeni delovi na toj servis. Moznost za upload (sekako mora da postoi prethodno kreiran akaunt) Edna losha rabota e shto sekoj moze da go otvori toj servis i moze da proba da se logira.. ama potrebno e odobruvanje od Administrator (ako se podesi taka) pa na koj sakaat administratorite na toj ke davaat moznost za download i kakvi premisii.

  Mislam deka kolku tolku bev jasen. I napomenav prethodno na eden od podforumite deka "mrcham" mnogu ama ne zemajte za losho samo kazuvam sto moze da se izmeni, i ne mora preku nok nego.. ako se zemaat barem po 10 sitnici mesechno ke se sredi za 3-4 meseci komplet. :)

  Pozdrav.
   
 7. Jane

  Jane Aдминистратор

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  18.512
  Допаѓања:
  1.774
  Поени од трофеи:
  358
  Па ова твоево воопшто не го сфаќам како мрчење. Напротив благодарни сме ти за помошта. Идеата ти е одлична, Кога графички ќе е посредено многу поубаво ќе делува support.gsmmkd.com
  Ај кога ќе имаш време покажи ми ја скриптата па ќе ја инсталираме. Ако се нафаќаш и ако имаш време и добра волја, можеме да те вклучиме и во техничкиот дел во сите тие средувања на форумов, порталот и фтп серверот. Ако си заинтересиран адни ме на мсн ќе разговараме.
   
 8. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  update:
  user: gsmmkd
  pass: demo

  поради:
  [​IMG]


  за неполни 10 дена се симнати третина гигабајт, тоа не ни е проблем на администраторите и техничките уредници затоа што имаме трансфер од 17 терабајти месечно, но сепак истовремено да се 200 луѓе и на супортот и на форумот, многу бавно оди конекцијата.

  затоа само корисниците на форумот ја знаат новата лозинка, оваа претходната што беше - е дадена на повеќе форуми, заедно со некои туторијали што се пишани од овој форум.

  пријатно сурфање.
   
 9. Alfa Mobil Team

  Alfa Mobil Team Администратор™

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  17.497
  Допаѓања:
  2.978
  Поени од трофеи:
  358
  Телефон:
  Samsung Galaxy Note4
  РОМ/Верзија:
  SEPF_SM-N910C_5.0.1T
  The user gsmmkd now has the password makedonija.
   
 10. DualCore

  DualCore Познат Член

  Член од:
  1 фев 2008
  Мислења:
  3.748
  Допаѓања:
  35
  Поени од трофеи:
  78
  Темава е за во Support подфорумот.
  Таму ја преместувам.
   

Сподели преку: